Всім бути начальниками?

У дитинстві я думала, що межею мрій кожної людини є посада начальника, директора, а в кращому випадку взагалі — Президента. Таке представлення пов'язано з усталеним стереотипом — раз чоловік командує, значить, нічого не робить: сидить собі в кріслі цілий день, чай п'є.

Однак з часом, навіть швидше за все після того, як я почала працювати, я зрозуміла, що бути начальником не так вже і добре. Принаймні, я можу чесно зізнатися, що це не є моєю метою.

Бути начальником — це брати відповідальність за дії підлеглих. Звичайно, це не означає, що працівників не карають за помилки. Карають. Але! Одна справа, відповідати за свої вчинки, і зовсім інша — за чужі. До того ж, якщо будь-який інший може спокійно поміняти місце роботи, то начальнику складніше це зробити: адже він багато чого домігся, шкода все втратити.

Я не кажу, що до високих посад не потрібно прагнути. Але для цього треба володіти відповідними якостями. У мене одна тільки думка про відповідальність вбиває всяке бажання йти вгору по кар'єрних сходах. Хоча я знаю чимало людей, які хочуть досягати звання начальника. І це нормально. У них це успішно виходить.

Не менш дивно мені бачити людей, які просто чудово виконують свою роботу, є справжніми професіоналами, проте ніхто не поспішає їх підвищувати. І це якраз дуже цікаве, на мій погляд, спостереження. Приміром, я завжди думала, що начальниками стають люди, які відмінно знають свою роботу. Але немає. Знання, звичайно, потрібні. Проте, якщо людина дуже добре робить свою справу, його дуже рідко підвищують. Він потрібен саме на цій посаді.

Саме такі ситуації я часто спостерігала: людина старався, працював, показував найкращий результат і роками працював на одній посаді. Єдиним плюсом (і, до речі, важливим) було підвищення зарплати.

Так що мої дитячі мрії стати керівником ні до чого не привели. Але не тому, що я не можу цього досягти. Просто не хочу, не моє це. І мене щиро дивує горе людей, які докладають великі зусилля для досягнення своїх кар'єрних цілей. Навіщо? Навіщо ускладнювати собі життя, забувати про відпочинок, переживати за дії своїх підлеглих? Ні, краще бути професіоналом у своїй справі, ніж людиною, залежать від обставин та інших людей.