Вибачте і прощені будете

У мене часто запитують, як навчитися прощати, коли нанесені такі гіркі образи, що забути їх просто неможливо, як не тільки пробачити, але і полюбити людину, яка заподіяла вам неприємності, навіть горе.

Нам складно, часом здається неможливо буває знести образи й прикрощі від інших людей, навіть якщо ці люди зовсім не чужі нам. Ми страждаємо в кінцевому підсумку не від дії ближнього, що зробив той чи інший вчинок, неприємний нам. Проходить час, начебто все вже в минулому, але залишається в душі скалка непрощення, від якого страждає душа. І справа вже не в кривдника, а в нас самих.

Один священик дуже добре зазначив: «Якщо ми спробуємо зрозуміти, що лежить в основі конкретних „поганих“ вчинків, то побачимо: гордість, самолюбство, зарозумілість, заздрість, жорстокість, малодушність (боягузтво). Але якщо уважно подивимося на рухи своєї душі, хіба не знайдемо в собі досвід тих же переживань у різних ситуаціях» Бути може, нема у нас в серці місця для прощення, милосердя, бо ми самі наповнені не дуже добрими якостями. І замість того, щоб протягнути руку примирення, ми легше готові поступитися місце гніву, помсти словом, а нерідко і справою.

Згадаймо Євангеліє. Господь говорить нам: «Не судіть, щоб і вас не судили; бо яким судом судите, таким будете судимі, і якою мірою міряєте, такою і вам будуть міряти. І що ти дивишся на сучок в оці брата твого, а колоди у твоєму оці не відчуваєш» (Мф. 7, 1-3). Ніщо так не сильно і не искупительно перед Господом, як прощення образ, тому що воно є наслідування одному з найближчих до нас дій милосердя Божого. Прощає сам буде ходити під Божим всепрощенням. Прощення образ — це чеснота, яка відразу приносить за себе нагороду в серце.

Святі отці вчать, що найпершим кроком, першою сходинкою в прищепленні навичок прощення є мовчання у відповідь на образу. І звичайно, допоможе молитва про дарування любові до ближнього, поклони за людину, яка, на вашу думку, заподіяв вам біль. Будемо просити у Господа, щоб він пом'якшив наше серце, просветлил душу. Тільки не треба впадати у відчай, якщо все ж не виходить прощати, хоча ми дуже стараємося. Адже якщо бажання не пам'ятати зла у нас є, якщо ми щиро каємося перед Господом в нашому невмінні пробачити, наша молитва, наше завзяття не залишиться без уваги і нагороди Божої. «я Все можу в тім, хто мене підкріпляє, в Ісусі Христі» (Флп., 4, 13).

тим то Царство Небесне чоловіку цареві, що захотів сосчитаться з своїми рабами; коли він почав вважатися, приведено йому одного, що винен був йому десять тисяч талантів; а що він не мав із чого віддати, наказав пан продати його, і його дружину та діти, і все, що він мав, і заплатити; тоді раб той упав до ніг, і вклонявся йому, говорив: "государ! потерпи мені, і я тобі заплачу. І змилосердився пан над рабом тим, і звільнив його, і простив йому борг. Раб же той, вийшовши, знайшов одного з товаришів своїх, який повинен був йому сто динаріїв, і, схопивши його, душив, кажучи: віддай мені, що повинен. Тоді товариш його впав у ноги йому, і благав його, кажучи: потерпи мені, і все віддам тобі. Але той не схотів, а пішов і всадив до в'язниці його, аж поки не віддасть боргу. Товариші його, бачивши те, що сталося, дуже засмутилися і, прийшовши, розповіли своєму панові все, що було. Тоді пан його кличе його, та й говорить до нього: рабе лукавий весь той борг я простив тобі, бо ти вблагав мене; не належало й тобі помилувати товариша твого, як і я помилував тебе І, розгнівавшись, государ його передав його мучителям, поки йому не віддасть всього боргу. Так і Отець Мій Небесний учинить із вами, коли кожен із вас не простить своєму братові з серця свого їхніх прогріхів. (Мт., 18, 23 — 35).

Св. прав. Іоанн Кронштадський«Близький — рівноправне мені істота, той самий чоловік, що я, той же образ Божий; і як він те, що я, то і любити його треба мені, як я сам себе люблю. Возлюбити искренняго твого яко сам собі [Мф. 22, 39], — треба спостерігати його, як свою плоть і кров: звертатися з любов'ю, лагідно, лагідно, прощаючи похибки його, як собі охоче прощаю, як сам спрагу від інших прощення або поблажливості моїм немочам, тобто щоб і не помічали їх, як би їх не було, чи помітили ласкаво, лагідно, люб'язно, доброзичливо».

Авва Дорофей«Згадай, що ти побеждаешься страстию гніву, і, судячи по своїй власній немочі, май співчуття до брата твого, дякуй, що знайшов випадок пробачити іншого, щоб і тобі отримати від Бога прощення у великих і більш численних (гріхи); бо сказано: отпущайте, і відпустять вам (Лук. 6, 37)».

Авва Исайа«Якщо ти ненавидиш того, хто заподіює тобі неприємність, не слухається тебе і свариться з тобою, і ти, як язичник. Але молитися слід про таке, та прощено йому буде (те, в чому він згрішив тобі)».

Святитель Філарет Московський«Прощай согрешающему від серця, з любов'ю: а між тим, якщо можеш і повинен, виправляй його з розсудливістю і також з любов'ю».