Вчимося рахувати - частина 2

Як і коли навчити дитину рахувати, визначає сам батько. Багато хто намагається освоїти все як можна швидше, щоб «не відставати від усіх», тобто від тих, хто поспішає встигнути все і скрізь. Відразу скажу, що я НЕ прихильник раннього розвитку дитини. Я вважаю, що все має бути свій час.

Мій син зацікавився цифрами в три роки. Так, ось прям рівне. На день народження йому сказали «тобі сьогодні 3 рочки» і стали показувати на пальцях. Всі маневри до цього були залишені без уваги, а тут раптом товариш стрепенувся і потім ще цілий місяць показував нам три пальця — мовляв, мені три рочки!

Раз, два, три, чотири, п'ять — вийшов зайчик погуляти

Найкращий рахунок — це на пальцях. Принаймні до 5 і до 10. Вони завжди на виду, вони завжди при собі, їх завжди можна перерахувати, додати, відняти (загнути, відігнути).

Гарні вправи з пальчиками в дорозі чи коли треба посидіти довго на одному місці (що, в принципі, досить складно для малюка) — в черзі в поліклінку і т. п.

Для запам'ятовування кожному пальчику дається ім'я (власне, назви пальців). Так дитині простіше орієнтуватися, ніж у «безликої п'ятірні».

Рахункові палички

Коли цифри вивчені, починаються прості операції — додавання і віднімання. Для цієї мети бабуся купила нам рахункові палички.

Їх можна розкладати по купках за кольорами, складати з них паровозики і інші штуки, а потім рахувати, скільки в чому паличок. Зрозуміло, перший час дитинча буде перераховувати, тикаючи пальцем в кожну паличку. Іноді по кілька разів. В цьому плані дуже гарні різні кольори — немає спокуси збитися.

Книжки і мультфільми

Будь-яке заняття з дитиною має бути в формі гри, а не у формі уроку. Для цього підходять всі підручні матеріали, які подобаються вашій дитині — книжки, пісні, мультфільми і т. п.

У нас фаворитом є «Кошеня Гав» . В одній з п'яти серій вони з цуценям вважають до п'яти. А враховуючи, що це один з улюблених мультиків дитини, то навчання йде на ура.

У книжках гарні віршики з цифрами. Ось, що абетка, що рахунок мені дуже подобаються у Маршака. У мене дитина їх все вже знає напам'ять. Я іноді забуваю — він мені підказує.

Система оцінок

Не навантажуйте дитини відразу всіма цифрами від 0 до 100, щоб там не було нині модно або як у всіх. Давайте інформацію потроху, щоб вона встигала осідати в його голові. Якщо бачите, що втомився, акуратно завершіть або відкладіть заняття.

Коли дитина робить успіхи, похваліть його. Сильно не захваливайте, а то почне бешкетувати (це по досвіду) і навмисне відповідати вам неправильно на питання: «яка це цифра?»

Через два дні моєму синові виповниться рівно три з половиною роки. Він вміє рахувати до 10, намагається рахувати далі, але багато плутається і втрачається, тому поки не даю.

В межах п'яти він складає і віднімає в розумі. Може сказати відразу всі написані цифри (номер автобуса, поверху, квартири тощо) Не знаю, хто як, але я вважаю це цілком нормальним досягненням в нашому віці!