Стерилізація кішок – турбота і вимушений захід

Про стерилізацію кішки (або кастрації) господарі замислюються далеко не відразу. Зазвичай, взявши кошеня, перші місяці всі задоволені, радіють, грають. Але кошеня швидко зростає, і з'являються нові проблеми.

Шляхи вирішення проблеми

У кожної кішки дозрівання відбувається в різний час – у когось раніше, у когось пізніше. Але цей період коливається від 5-6 місяців до року. З цього часу кішка починає просити кота.

Є різні шляхи вирішення цієї проблеми:

— годувати кішку небезобидными гормональними таблетками (або робити уколи)

— слухати котячий ор, терпіти роздирання вхідних дверей або знаходити «калюжі» в недозволених місцях і т. п.

— зробити операцію

Так як я – щаслива володарка кішок, а не котів, тому і ділюсь досвідом саме про пухнастих дівчаток, а хлопчиків не =)

На фото — полугодовалая Лисичка (ліворуч) зі своєю мамою Сонею =)

Що таке стерилізація?

Насамперед потрібно розібратися в поняттях. Часто навіть самі ветеринари, не кажучи вже про менш обізнаних у цих питаннях господарях вихованців, називають подібні операції стерилізацією, якщо мова йде про кішку, і кастрацією, якщо мова йде про кота. Але це не зовсім правильно.

Спочатку стерилізація зводилася до процесу перев'язування (або видалення) маткових труб, в результаті чого вагітність вже не могла настати, однак вироблення статевих гормонів зберігалася. Тобто кішка, як і раніше буде просити кота. В принципі, це теж варіант, якщо кішка ходить на вулицю.

Але для домашньої кішки – це безглузде заняття, так як всі симптоми тічки (у нас в сім'ї це слово не прижилося, ми винайшли нове – називаємо цей період «котизмом») залишаються. І для чого тоді ставити тварина операції, якщо не досягається поставлена мета?

Кастрація

При кастрації ветеринар видаляє кішці тільки яєчники, при цьому залишаючи матку. В результаті такої операції симптоми «котизма» більше не будуть турбувати ні кота, ні господарів, однак матка без яєчників схильна до запалення.

Будуть серйозні проблеми з маткою чи ні – ніхто заздалегідь сказати не може, але якщо будуть – буде потрібно ще одна порожнинна операція... Подвійні борошна для тварини.

Овариогистерэктомия

Коли я почула перший раз це слово, то зрозуміла, чому основна маса людей називають цю операцію по старинці стерилізацією.

По-перше, слово стерилізація не таке складне, цілком запам'ятовується. По-друге, для тих, хто знає латину, вона тим більше не становить праці. Латинське «sterilis» означає – безплідний.

Щоб навчитися вимовляти правильна назва операції, яку найчастіше роблять ветеринарні лікарі, я дробила його на три частини: оварио – гистер – ектомія. Так я навчилася його вимовляти досить швидко =)

Саме при овариогистерэктомии видаляються і яєчники і матка. Така операція сама надійна.

Підказка

Перш ніж віддавати свою кішку на операцію, дізнайтеся у лікаря – що саме їй будуть робити. Так як змішання понять стерилізації, кастрації та овариогистерэктомии зараз дуже поширене.

Найчастіше лікарі, називаючи операцію стерилізацією, роблять саме овариогистерэктомию, як зробили і моїй кішці Лисичці.

Але у моїх знайомих був інший випадок. Вони занепокоїлися лише тоді, коли кішка знову почала кричати, благаючи кота. Виявилося, що їй зробили стерилізацію в первісному розумінні цього терміна – просто перев'язали маткові труби, що не вирішило проблему.

Моя кішка Лисичка до і після операції

Знаю, що зараз деякі клініки забирають кішку на тиждень і повертають її господарям, вже зробивши операцію і знявши шви. Не знаю, наскільки часто це практикується в різних ветеринарних клініках і різних містах.

У нас було інакше. Кілька годин перед операцією кішку потрібно було годувати. Як і будь-яку порожнинну операцію овариогистерэктомию роблять на порожній шлунок.

Я відвезла мою Лисичку в клініку до заздалегідь обумовленого часу (за попереднім записом, почекала десь годину, і мені її повернули. Назад я брала таксі, т. к. везти в громадському транспорті кішку після операції мені здається незручним, а головне — негуманним.

До вечора Лисонька більш або менш відійшла від наркозу, сама дійшла до кухні, сіла поруч зі своєю тарілкою, опустила туди свій пісочного кольору носик, але є не змогла. Її пошатывало.

Звичайно, мені її було шкода, але це нормальний стан після наркозу. Треба було лише трохи почекати. І правда, на наступний ранок Лисичка поїла. Зрозуміло, їй не дуже подобалася пов'язка.

Зараз їх називають «фартушками», але так як справа була кілька років тому, такі пов'язки ще не були поширені. Тому ми купували трубчастий бинт відповідного розміру для цих цілей.

Ось так мої дівчатка грілися на сонечку на балконі. Тут Лисиця якраз після операції, в пов'язці з трубчастого бинта:

Єдине, що мені не сподобалося у всій цій історії, що коли я привезла Лисичку на зняття швів, то потрапила до іншого ветеринара. Мені вона здалася недосвідченої, т. к. почала знімати шви, а потім сказала: «Ой, у неї ще не все зажило, приходьте через три дні».

Мене це обурило... Тому я раджу звертатися до тих ветеринарам, з якими ви або ваші знайомі вже мали справу і впевнені в їх професіоналізмі.

Потім нам зняли шви і животик зажив. На фото видно залишки зеленки.

Залишалося тільки відростити знову на ньому шерсть, що не зайняло багато часу =) Ось так солодко спала моя дівчинка вже через кілька тижнів після операції.

Лисонька прожила недовго, вмерла від чумки. Це дуже важкі для мене спогади.

Але про те, що ми тоді зробили операцію, я ніколи не шкодувала. Адже після неї вона пожила без цих болісних для них днів «котизма». І якби не ця хвороба, то прожила б спокійно і нашої турботи і любові ще довгі роки...

Підказка

Не затягуйте з операцією. Чим далі, тим важче буде на неї зважитися. Це я теж знаю з досвіду, тільки вже з іншого кішкою.

Крім того, з віком у кішки можуть виникнути проблеми зі здоров'ям і, можливо, операцію вже зробити буде не можна. Ну, а після 10 років кішок оперують тільки при ідеальному здоров'я або в крайніх випадках.

Міфи про стерилізації (кастрації/овариогистерэктомии)

після операції у кішки збільшується апетит і вона сильно повніє.

Це невірно! Потрібно всього лише давати кішці після операції ту ж норму харчування, що і до. І тоді всі процеси нормалізуються – апетит і вагу будуть в нормі.

— шкода робити операцію, це негуманно.

Це невірно! Якщо ви не можете забезпечити кішці регулярне статеве життя, то найкраще, що можна зробити – це припинити вироблення статевих гормонів і цього виводиш і виснажливого для них стану.

Яке ваше ставлення до такої операції?