Шампанське. Як правильно його пити?

«А ви знаєте, що вдова Кліко дійсно існувала, і дійсно була вдовою?» — сказав мій друг, розливаючи шампанське. Може бути, я і зацікавилася б його питанням, якби почула його вперше. Але мій друг постійно задає це питання, розливаючи шампанське, це вже свого роду традиція. Тому, крім вихованого «Мммм...», я вже нічого на це не відповідаю. Я думаю, що не всі супроводжують розпивання шампанського такими дивними питаннями, повинні залишатися на цьому світі ще притомні люди, які знають, як правильно потрібно пити цей чарівний напій, що до нього подавати і може навіть хто-небудь знає, про що треба розмовляти?

Одним із звичаїв вважається постріл пробкою шампанського. Стріляти можна в небо, хтось примудряється вистрілити в стелю. На жаль, цей звичай не має нічого спільного з тим, як правильно потрібно відкривати шампанське. Відкривати шампанське потрібно повільно, щоб воно видавало тихе шипіння. Якщо відкрити шампанське різко, з бавовною, то бульбашки газу починають досить швидко випаровуватися, що призводить до того, що якість напою погіршується. Але, втім, може це й на краще, якщо не гриміти пострілом пробки, то і люстра і нерви будуть цілі. Хоча для переконаних «стрільців» можна запропонувати такий варіант – одну пляшку використовувати для «феєрверку», а з іншого пити.

Наливати шампанське теж потрібно з розумом – по стінці келиха, щоб піни утворювалося менше, а самого напою увійшло трохи більше. Тут я можу поділитися одним секретом – щоб пінки утворювалося менше. У келих потрібно покласти кілька шматочків льоду, злегка поговорити, потім вийняти, а вже після цього підставляти свій келих під ігристе вино. Згадавши, як насправді відбувається розлиття шампанського по келихах в Новий рік, коли вже б'ють куранти, ви, як і я, мимоволі посміхнетеся. А адже відразу після того, як була відкрита пляшка, розливати шампанське не можна. Повинно пройти декілька хвилин. На думку цінителів, це якимось чином покращує смак напою.

Є ще одне цікаве зведення, яке мене дуже здивувало, коли я опинилася в Європі. Виявляється, вони знати не знають, що таке солодке і напівсолодке шампанське. Європейці п'ють тільки брют, брют і нічого крім брюту. Для мене це було новиною, тому що я все своє життя до цього воліла напівсолодке шампанське. Виявляється, що «сладенькие» види ігристого вина – це цілком і повністю російське винахід, яке в Європі розповсюдження не отримало. «Як шампанське може бути солодким?» — здивовано піднімали брови всі мої іноземні друзі, мабуть, вважаючи, що я своєї блондинистій звичкою, знову щось плутаю.

Напевно, різноманітність видів шампанського в Росії породило величезний вибір келихів всіляких форм. Вважається, що сухе шампанське краще розливати у вузькі витягнуті келихи (які, до речі, мають гарну назву «флют», що означає «флейта»). А для солодкого шампанського більше підходять широкі келихи. Хоча в правилах підбору келихів думки експертів не збігаються. Тому особисто я поки дію за принципом – розхлюпаю, куди хочу. Хоча, звичайно, мені тут же шепочуть, що від форми келиха змінюється сприйняття напою. Може, звичайно, і так.

Ще відкрию вам страшну таємницю. Я, всупереч всім правилам, п'ю шампанське з шоколадом. Про, жах! – вигукнуть розбираються в шампанському. Так, я прекрасно знаю, що до шампанського подають фрукти, сир, оливки, але я нічого не можу з собою вдіяти. Ну подобається мені! Вибачте, дорогі поціновувачі піднесеного розпиття шампанського. Я обіцяю виправитися, тобто не обіцяю, просто спробую.

І наостанок ще одна порада від мене, злісної порушниці всіх правил подачі та поглинання цього іскристого напою. Ніколи не випивайте шампанське залпом. Навіть під Новий рік, навіть з попелом спаленої папірці з бажанням в бокалі! Не знаю, чи виконається в цьому випадку ваше бажання, але одне станеться точно – весь вечір ви будете дуже весело гикати в ритм грає за святковим столом музики.

І ще, якщо коли-небудь ви зустрінетеся за святковим столом з моїм другом, задає завжди один і той же питання, ось вам відповідь: вдова Кліко дійсно існувала, і дійсно була вдовою.