Рецензія на книгу «Дао життя» В. Хакамади

До грудня 2010 року я щиро вважала, що Ірина Хакамада – це політик. І була дуже здивована, побачивши афішу з її фотографією на одному з центральних книгарень Новосибірська. З афіші я дізналася, що вона, виявляється, популярний письменник і незабаром пройде презентація її нової (і вже не першої!) книги «Дао життя».

Звичайно ж, я прийшла на презентацію. Мене одразу вразило:
1. Народу прийшло багато, більшості навіть стільців не вистачило. Що для Новосибірська – велика рідкість.
2. Аудиторія – люди абсолютно різного віку та соціального статусу – від студентів і молодих матусь до бізнесменів.
3. З-за пробок презентацію затримали на цілу годину. А народ не розходився і чекав!
Через деякий час після початку презентації я зловила себе на думці, що мені дійсно цікаво те, про що говорила Ірина Хакамада.

Коли я повернулася додому, то, як ви вже здогадалися, відразу ж сіла читати. Прочитала книгу за один вечір (правда, вечір затягнувся до 3 годин ночі), запоєм, спати зовсім не хотілося. Порівнюючи те, що написано в книзі і її виступ, прийшла до висновку: або ж вона — хороша актриса, або ж талановита людина. І не тільки в професійному плані. Талановитий у своєму вмінні жити, повноцінно, щасливо, цінуючи кожну мить, так «щоб не було болісно боляче» потім... Особисто я не побачила в книзі і висловлювання автора якогось протиріччя: все дуже органічно переплітається між собою і створюється така собі картина світу щасливої людини.

А тепер про саму книгу. Книга відноситься до жанру навчальної публіцистики, дуже затребуваною на сьогоднішній день. Підзаголовок «Майстер-клас від переконаного індивідуаліста» вказує на те, що книга дуже суб'єктивна. Щось в цьому роді: це мій особистий досвід, досвід успішний, пишу для вас, можете спробувати, а раптом вийде. Книга складається з 8 глав, кожна глава називається Дао, в перекладі – шлях. Автор розповідає про своєму шляху, акцентуючи увагу кожній главі на якомусь одному питанні. Актуальні питання, що хвилюють кожної сучасної людини. Є Дао успіху, лідерства, комунікації, Team building, start-up self-branding, жінки, і наостанок — щастя. Тобто книга як би символізує 8 ступенів, пройшовши які, людина може навчитися бути щасливим. Хакамада розповідає, як поєднати, на перший погляд, несумісні речі – любов, кар'єру, самореалізацію і особисте щастя. Основна думка така: людині дано одне життя, його завдання – бути щасливим у цьому житті, але ніхто його щасливим не зробить, крім нього самого. Щоб стати щасливим, треба багато і наполегливо працювати... над собою. І в цьому людині допоможуть: інтуїція, професійні знання, життєвий досвід, постійна самоосвіта та спілкування з самим собою.

Книга для жінок, безумовно, корисна. Тільки треба читати всі глави по порядку, щоб в голові сформувалася цілісна картинка. Хочеться особливо зупинитися на двох Дао: жінки і щастя. На думку автора, жінка — сильніше, так як у неї розвинена інтуїція і вона швидше адаптується в цьому мінливому світі. Але жінка дивиться на світ очима чоловіка (пережиток патріархального суспільства), а повинна дивитися на світ своїми очима. Жінці треба жити за принципом «хочу» (не маються на увазі лінь або згубні звички), щоб самореалізуватися у всіх своїх іпостасях і бути щасливою. А для цього в житті кожної жінки в обов'язковому порядку повинні бути присутні всі складові: освіта, робота, професійний розвиток, кар'єрне зростання, любов, заміжжя, сім'я, діти. Плюс до цього — особистий простір: друзі/подруги, спорт, хобі. Вам здається, що це прописні істини? Тоді дайте відповідь самі собі на питання: ви живете повноцінним життям? Дім — робота – дім – ось доля сучасної жінки. Все інше відкладається «на потім». І так все життя: зараз не можемо собі це дозволити, а потім вже нічого не хочемо...

Після прочитання книги заряджаєшся позитивною енергією. До речі, відчуття «енергетичної підзарядки» виникло у мене ще на презентації. З'являється бажання «рухатися», щось робити, творити ... своє життя. А найголовніше, що це бажання не полишає і досі. Принаймні, мене.