Пташку шкода

Згадалася історія з мого дитинства... Мені тоді було років вісім — дев'ять і я накопичила грошей на покупку папужку.

Коштували тоді хвилясті папужки п'ять-сім рублів, що при середніх зарплатах в сто рублів було досить великою сумою, особливо для дитини. Стару клітку я знайшла в коморі у дідуся з бабусею, залишилося тільки заселити її папугою.

За пташкою я поїхала, домігшись свободи пересування шляхом складних переговорів з батьками, на Пташиний ринок. Цей ринок знаходився на іншому кінці міста, а складність переговорів полягала у безсовісному і нахабному введення в оману власних батьків. Брехня, якщо вже говорити своїми словами. Гуляти я просто пішла, біля будинку. Але інакше, півтора-дві години в одну сторону, з трьома пересадками, мене б одну, без дорослих, ні за що б не відпустили.

До слова сказати, такі подорожі в такому юному віці виробили в мені вміння орієнтуватися в будь-якому незнайомому місті і швидко знаходити найкоротший шлях до мети. Підозрюю, що мої власні діти успадкували такі ж здібності — як в орієнтуванні, так і в стратегічних переговорах.

Продавців з пташками було кілька торгових рядів — щебечучи канарки, важливі голуби, один папуга какаду і хвилясті папужки — різнокольорові, весело розмахуючи на кільцях, взмахивающие крилами, важливо сидять на жердочках.

І тут я побачила бідну, замучену пташку. Блакитний хвилястий папуга, нахохлившийся, скуйовджений, сумно сидів в маленькій коробочці (це навіть кліткою важко було назвати). Він не міг підняти голови, а його різнобарвний общипанный хвіст, не помещавшийся в клітку по довжині, було незручно загнутий. Мені до безумства стало шкода цю птицю.

Продавець, такий дорослий дядечко, зі смішинкою в очах, запросив за нього сім рублів, хоча поруч продавали таких же папуг, але більш здорових і веселих, по п'ять. Я витратила всі свої з працею накопичені гроші не замислюючись — до того мені захотілося врятувати бідну тварину. У мене навіть грошей на зворотний проїзд не залишилося — додому я добиралася зайцем.

Вже не знаю — збіглося чи моїми стараннями, але Кешка, я так назвала папуги, вижив. І через три тижні, бачачи, як йому нудно одному, я випросила у батьків для нього подружку. Одну мене ніхто не відпустив — за попугаихой зі мною поїхала мама.

Продавець стояв на колишньому місці, а в маленькій труні з прутами у нього сиділа чергова жертва — замучений, бідний папужка. Не знаю, впізнав мене продавець чи ні, але дивився він на мене заклично-захопливим поглядом. Відвернувшись, я просто пройшла повз.

Подружку Кешке, здорову, міцну самку, ми з мамою купили у іншого продавця. Вони веселою сімейкою прожили у нас кілька років і відлетіли в один день, примудрившись відкрити клітку, що стояла на балконі.

Згадавши цю, давно забуту, історію з дитинства, я задумалася — що мною рухало, коли вдруге я не стала рятувати бідну пташку? Зрозуміла тільки зараз — своїм дитячим розумом, інтуїтивно, я відчула обман.

Заробляння грошей на нашій жалості і жорстоке поводження з тваринами — ось як це називається! Своєрідний маркетинговий хід, поставлений на конвеєр — з заміною одного, купленого, тварини іншим.

Виходить, що купуючи з жалю і добрих спонукань замучених, хворих тварин у таких продавців, ми заохочуємо їх. Заохочуємо безсовісних, жорстоких людей своїми грошима, спонукаючи їх і далі продовжувати такий «бізнес».

Хтось із древніх і мудрих одного разу сказав: «Благими намірами вимощена дорога в пекло». Невже так воно і є?