Обережно: дитяча література!

Ви пам'ятаєте свої дитячі книги? Думаю, так. Ми з братом зачитувалися книгою про відважного рудокопе. А вірші С. Маршака пам'ятаю досі: Гей, не стійте занадто близько — я тигреня, а не киска! Ми читали скрізь: у дворі, в під'їзді взимку, в автобусі, і навіть на уроці, ховаючи «Уленшпігеля» на колінах. Коли народилася моя дочка, захотілося прищепити їй любов до читання і хорошій літературі. Скільки грошей було залишено у магазинах! Скільки книг було викинуто в сміття!

Чому? Та тому що читати це я не рекомендувала б навіть дорослим. Бездарність, халтура і неповагу до дітей — ось які асоціації викликає у мене зараз дитяча література в багатьох випадках. Чому так? Пару днів тому я дізналася відповідь. Захочеш — не відмахнешся. Чи знаєте ви, купуючи книгу накладом у тисячу примірників, скільки часу і зусиль пішло на її створення? Хочете посміятися? Зараз розповім.

Припустимо, ми з вами — велике видавництво. Хочемо випустити книгу для дітей.
Чому не випускають ту ж «Казку про відважного рудокопе...»? Чому б не вибрати якогось автора з сонму надісланих рукописів (впевнена, вони є)? Не знаю. Зате знаю, як робити по-сучасному. Заходимо в інтернет. Реєструємося на ринку віддаленої роботи (так званий фріланс) і залишаємо замовлення на написання дитячих віршів. І знаєте що? Досить швидко ми з вами отримаємо пропозиції взятися за роботу. 10р за чотиривірш, написаний лівою п'ятою за 5 хвилин.

Легкі гроші — адже заримувати десяток рядків легко і просто. Особливо, якщо не треба піклуватися про зміст: змістовому, етичному, освітньому. Якщо не думати про потенційного споживача — про дитину. Порушення правил побудови речень, вживання жаргонізмів, тавтологія, порушення всіх мислимих правил російської мови упаковується в красиву обгортку (придбану там же, на фріланс-ресурсі), штампується і подається гаряченького. Причому часто створюється враження, що на коректурі сильно заощадили. А дійсно хороших авторів (які є на все тих же фріланс-ресурсах) — не наймають. Тому що їх ціни — вище, виконують — довше.

І, найприкріше, «видавці» не відчувають ні краплі провини за те, що роблять. Ось так. Реалії нинішнього життя. Але все не так сумно, звичайно. Є і хороші автори.
Вони створюють у мережі свої сайти. Сотні батьків об'єднуються в блогах і соцмережах, ділячись досвідом, іменами авторів і списком хороших книг. Тому що хороші книги тепер, дійсно, доводиться шукати за списком. А ще батьки пишуть свої інтернет-книги.

І чомусь мені здається, їх казки будуть набагато талановитіші, відповідальніше і добрішим, ніж написані «автором» N у перерві між сніданком і черговою сигаретою.... А поки я спробую сформулювати універсальні правила для вибору хорошої книги. Такий, щоб не виявилася всього лише купою прошитих аркушів. Так що чекайте — скоро повернуся.