На що ловиться подъязок

Не даремно говорить народна мудрість: «Вік живи, вік учись!» З дитинства чула від батька, рибалячи з ним, багато назв річкових, озерних риб, у т. ч. і про рибу «подъязок — це маленький язь.

Знала багато приманок, але щоб подъязок клював на горіх, для мене в 52 роки стало відкриттям...

Рано, тихим ранком по підказці друзів-рибалок зібралися ми на «горіхове озеро», що в 30 км південніше р. Калінінграда. Під'їхали до дивовижного озера, на березі я примітила велике дерево — ліщина, навис над водною гладдю. Звернула увагу, що на поверхні води, близько склоненного стовбура, прямо-таки в'ється зграйка риб, мало не вистрибуючи з води, хапаючи що у самої її поверхні.

Набравши в кишені потрібної приманки: червоного гнойового хробака, мух, опаришів, ручейника, я вилізла з відхиленого стовбура дерева майже до його половини, благо майданчик, щоб дістатися, була зручною. Опустила волосінь з наживкою, але риба від усього відмовлялася, я довго, терпляче чекала поклевок.

Нарешті я здогадалася, за чим полюють риби: за молодим горішком, подточенным хробаком, що впало у воду з дерева. Довелося злізти з дерева, набрати падалиці горішків і знову забратися на клейове місце. Нарізую на гачок ще не дозрілий, м'який, зелений горішок. Спускаю його на волосіні вниз, де в добре прогрітій сонцем воді пустують подъязки. От і попався, голубчику! Але коли я витягувала його до себе на верхотуру, подъязок зірвався з гачка і з шумом упав у воду. Зграя миттєво розсипалася, пішла вглиб!

Подъязок — швидка і дуже полохлива риба. Яка досада: в кишенях багато горіхів, а риби ніде не видно! Але на риболовлі є такий закон: риба любить, коли її чекають. Ось і я дочекалася! Зграя подъязков знову під деревом, де я ховаюсь. Можна знову ловити.

В той сонячний, безвітряний день я спіймала на незвичайну насадку 30 подъязков! У тому місці, де я ловила, мабуть, риба звикла харчуватися молодим горішком, і не визнавала ніякого іншого корму. Але там, де по берегах не росте ліщина, подъязков можна ловити на звичайну насадку: на мотиля, червоного гнойового хробака, ручейника, опариша. Поки я ловила подъязка, коханий чоловік неподалік від ліщини ловив на звичайну насадку, але він зловив в два рази менше, ніж я! Ось така правдива рибальське історія трапилася зі мною на «горіховому озері». Рада рибалкам — візьміть на замітку.