Монарда - вогненна квітка

Побачивши це рослина вперше, я була вражена його надзвичайно красивим видом: на темно-зеленому тлі стебел і бархатистих листя «палали» яскраво-червоні шапки квітів.

«Це лимонна м'ята або вогняна квітка», — сказали мені знайомі. Від рослини і справді виходив незвичайний, якийсь екзотичний запах з нотками лимона і м'яти.

Випросивши у знайомих невеликий кущик «вогника», я посадила його на самому видному місці свого невеликого квітника. І з тих пір, а минуло вже більше 5 років, він радує мене своїми дивовижними по красі «квітами – вогниками» і дуже приємним ароматом, який посилюється у вечірні години.

Тоді я ще не знала, що справжнє ім'я «лимонної м'яти» — монарда двойчатая.

Монарда (Monarda) – трав'яниста рослина належить до численного сімейства губоцвітих, у «родичів» у монарди «ходять» — шавлія, м'ята перцева, колеус (відомий багатьом, як африканська кропивко).

У себе на батьківщині – Північній Америці та Мексиці, монарда росте у преріях, лісах, в заростях кущів на височинах, і вважається бур'яном. Однак це не завадило місцевим жителям – індіанцям, використовувати монарду, як пряно-смакова, эфирномасляничное рослина, і як лікарський. Завдяки антисептичним властивостям, листя монарди застосовували для лікування ран, захворювань шкіри, настоянкою з листя полоскали хворе горло і лікували стоматити. Свіжі (та й засушені) листя монарди додають в чай, який набуває приємний, терпкий присмак цитрусових.

Назвою своїм, монарда зобов'язана іспанського лікаря, ботаніку і мандрівникові – Ніколасу Монардесу. Саме він описав цю рослину в своїй книзі «Медична історія Західної Індії», давши йому ім'я – «орігон канадський» і «душевик вергинский», а потім привіз в Іспанію.

Карл Лінней, через довгих двісті років, включив «вогненна квітка» у свою працю «Види рослин» назвавши на честь відкривача – монардой.

Монарда двойчатая — досить висока рослина (1,3 -1,5 м), з довгастими, темно – зеленим листям і чотиригранним стеблом. Квітки у монади зібрані в щільні верхівкові суцвіття-головки оточені приквітками, і в залежності від сорту можуть бути яскраво-червоними, рожевими, ліловими, бордовими, лавандовими, білими, пурпуровими і навіть блакитними.

Монарда виявилася невибагливим « мешканцем», вона прекрасно перезимувала без укриття, і з середини липня, аж до перших заморозків, радувала мене своїми прекрасними суцвіттями.

Яскраво червоні суцвіття монарди добре виглядають в зимових букетах, вони зберігають свій колір і приємний запах навіть після висихання. Для цього гілочки з суцвіттями потрібно зрізати і підвісивши вниз «головками», засушити в теплому, добре провітрюваному місці, наприклад на горищі.

«Вогненна квітка» віддає перевагу сонячному або злегка притемненное місце, з живильним і легкої грунтом. Якщо грунт на ділянці має кисле середовище, перед висадкою монарди, в неї слід додати трохи вапна. У суху погоду монарда потребує регулярного поливу, при нестачі вологи на рослині може розвинутися борошниста роса. Для профілактики, або при появі перших ознак захворювання, «вогняна квітка» слід обробити «Фитоспорином».

За сезон монарде потрібно 2 - 3 підживлення комплексним добривом.

Раз в 3 - 4 роки, кущ монарди необхідно ділити, інакше рослина дрібніє і рідше цвіте. Ділять тільки здорові кущі 3-4 річного віку. Робити це краще всього навесні: у кінці березня – початку квітня.

В магазинах зараз продають насіння монарди гібридної:

Сноу Уайт (з білими квітами);
Махогени , Кардинал (з червоними квітами);
Панорама (з малиновими), загалом, вибір такий, що очі розбігаються. В цьому році буду їх «освоювати».

Висаджують насіння монарди в квітні, прямо у відкритий грунт, від заморозків сходи можна вкрити плівкою або покривним матеріалом, сіянці пікірують, коли з'являться два справжніх листочка. На постійне місце молоді кущики висаджують наприкінці серпня початку вересня, залишаючи відстань між ними в 45 - 50 див. Правда, зацвітуть вони тільки на наступний рік.

Монарда прекрасно сусідить з жоржинами, багаторічними хризантемами, астильбою, флоксами, турецької гвоздикою, рудбекією, ехінацеєю, кохией волосолистной (літній кипарис). Яскраві квіти монарди особливо гарні на тлі її зелені.

Посадіть на своїй ділянці «Вогненна квітка» і він порадує вас, ефектними квітами і приємним ароматом.