Курси для майбутніх мам. Чи потрібні вони?

Нещодавно мене, як дипломованого психолога і молоду маму, запросили провести кілька занять на курсах для майбутніх батьків. Теми мені запропонували виключно за моєю спеціальністю – психологічний розвиток дитини до року, гармонізація стосунків у сім'ї після пологів і все в такому дусі.

Я поставилася до цієї пропозиції з ентузіазмом і завзято взялася за підготовку. Мені хотілося розповісти про те диво і одночасно великій праці, яке чекає майбутніх батьків на початку цього шляху.

Сучасна реальність

Яке ж було моє здивування, коли я виявила, що на курси для майбутніх батьків ходить дуже невелика кількість бажаючих. І справа не тільки в темах моїх занять – суто психологічних, якими, як може здатися на перший погляд, можна знехтувати. На курсах для майбутніх батьків зачіпаються також теми підготовки до пологів, вибору лікаря та пологового будинку, пологів, догляду за малюком і його здоров'ям.

Я розумію, що вагітні не первістками вже не потребують такої кількості нової інформації. У них є свій недавній досвід. Але ж і чекають первістків дуже багато. Де ж вони черпають всю необхідну інформацію?

Мій досвід

Коли я була вагітна, я працювала аж до 8-го місяця. Незважаючи на активну робочу діяльність, я відвідувала двоє курсів для майбутніх батьків. Я вивчала все, що стосується мого найближчого майбутнього.

Моя помилка була в тому, що я приділяла занадто багато уваги питанням допологової підготовки. Мені здавалося, що найстрашніше – це пологи. А з усім іншим я якось впораюся, лише б мені стало фізично легше.

Але пологи у мене пройшли дуже швидко і я залишилася один на один з новонародженою донькою. І ось тут мені дуже придалися конспекти багатогодинних лекцій.

Коли моїй дитині було 4 місяці, я прийшла до провідної цих курсів з коробкою цукерок і сказала велике спасибі! В той момент я чітко розуміла важливість та потрібність таких заходів.

Я не уявляю, як переживала б, не знаючи тієї численної інформації про грудне годування, догодовування, прикорму, дитячих хворобах, одязі і іграшках. Адже інформації нині так багато і вона така різна.

Незрозумілі мені речі

Зараз у мене є кілька знайомих молодих матусь. В однієї з них не зрослося з грудним вигодовуванням, тому що прикладання здавалося занадто болючим. У другій виникла маса простих питань про майбутнє прикорму, іграшках і перенесеннях. При цьому під час вагітності ці знайомі панночки не були обтяжені роботою або якимись поїдають час справами. Чого було не відвідувати курси для майбутніх мам?

Мені особисто не дуже зрозуміло, чому ставлення до батьківства в даний час таке легковажне? Це серйозний і дуже відповідальний крок у житті жінки, а також це чергова криза в родині. Я вже не кажу про те, що на світ з'являється малюк, який абсолютно безпорадний і цілком залежить від знань і умінь молодих батьків. А що робити, якщо цих знань немає? Сподіватися на "авось" або цілком покладатися на досвід бабусь?

Досвід бабусь

З часів мого дитинства наука і техніка пішли далеко вперед. Часто досвід наших мам і бабусь виявляється неактуальним, а то й шкідливим за нинішніми мірками.

Ну, наприклад, раніше годування манною кашею вважалося панацеєю. Зараз же доведено, що пшениця – найменш корисний злак з усіх, також він містить у собі алергенний білок глютен, і годувати манкою малюка слід в останню чергу.

Це ж стосується і допоювання дитини до півроку, а також термінів початку прикорму. Так маса інформації переглянута і спростована. Використовувати досвід наших батьків для мене кшталт відмови від підгузників і прання пелюшок вручну – можна, звичайно, але чи потрібно?

Думку психологів

Мої знайомі психологи кажуть, що причиною всьому відмова від відповідальності. Куди легше покладатися в питаннях грудного вигодовування на, наприклад, бога або долю, ніж на власні знання про правильне, безболісне прикладанні. Або звинуватити алергії у малюка екологію або карму, а не власну харчову безграмотність.

Теж саме стосується і питання психології. Не зійшлися характерами, — завжди можна сказати у випадку розлучення, переклавши відповідальність на зовнішні обставини. А можна спробувати зрозуміти і прийняти, що в будь-яких стосунках, будь вони хороші чи погані, винні завжди обидва. І відносини – це завжди двостороння робота.

А як ви вважаєте, чи потрібні курси для майбутніх мам? Чи відвідували ви самі подібні курси?