Кипарисовик, або кімнатний кипарис

Інтер єр будинку
Кімнатні рослини

Ах, як довго я задивлялася на ці пухнасті «ялинки» в горщиках! Як ходила навколо струнких дерев біля будівлі адміністрації, готова зробити хуліганський вчинок і відламати гілочку – раптом приживеться? Як хотіла привезти гілочку з півдня...

І ось днями в супермаркеті біля будинку я побачила оголошення: «Кипарис. Розпродаж». І поруч зграйку колючих зелених рослинок в горщиках. Мабуть, їх закупили до Нового року як живі «ялинки», але не розпродали все.

Чоловік покупку зустрів покупку несподіваним схваленням: «Треба було три купити!» Але на наступний день ні одного деревця в магазині не залишилося...

Розгорнувши свого нового зеленого жителя і поставивши на підвіконня, я зрозуміла, що ні ялинки, ні Новим роком ця рослина і не пахне, а пахне півднем, апельсинами, далекими далями і дуже відчутно – навесні. Воно стояло на моєму давно некрашеном підвіконні і виглядало так, як виглядала б південна красуня, полонена де-небудь на турецьких берегах і привезена в козацьку хату – чудово, прекрасно і дещо недоречно.

Треба було дізнатися, як красуню годувати і як за нею доглядати. І я полізла в інтернет.

Насамперед я дізналася, що у мене не кипарис (той, що росте в Криму), а кипарисовик, або Chamaecyparis (той, що росте в Східній Азії, Північній Америці і у нас на підвіконні).

Незважаючи на те, що це вишукана рослина явно приїхало до мене з півдня, зайвого тепла воно не любить, а любить постійну кімнатну температуру, так що влітку краще його тримати на свіжому повітрі і в тіні. Можна висадити його в сад. Навесні красеня потрібно буде підгодувати добривами (вносити їх потрібно один раз на тиждень протягом всієї весни, але обережно, щоб не спалити коріння). Навесні ж його потрібно пересадити і розпушити грунт. А зараз у нього відносний період спокою і краще його не чіпати.

Поливати зараз теж краще нечасто, а от в теплу пору року – кожен день. Кипарисовик дуже любить вологе повітря, тому зрадіє щоденним опрыскиваниям. Взимку повітря зазвичай сухий з-за батарей центрального опалення, тому потрібно допомогти рослині пережити цей час: обприскувати теплою водою вранці і ввечері і влаштовувати ванни.

Горщик потрібно купити просторіше: коріння у кипарисовика дуже потужні. Мій улюбленець, як виявилося, оплів кореневою системою весь земляний кому. Раз у рік, як водиться, рослину пересаджують, оновлюючи землю і збільшуючи розміри горщика. Втім, якщо кипарисовик вже немолодий, то може посидіти в старому горщику два, а то і три роки поспіль. На дні горщика повинен бути хороший дренаж (я зазвичай використовую керамзитовые кульки або черепки від старого горщика.

Кипарисовик, як будь-хвойне дерево, добре очищає повітря – достатньо двох таких рослин на одну кімнату, і дихати стане так само легко, як в сосновому лісі.

Чула, що деякі висаджують кипарисовик в сад і залишають зимувати під снігом. Так я ризикувати точно не буду, тим більше, що купувала свого красеня саме як кімнатна рослина.

Розмножувати кипарисовик, як і будь-хвойне, досить складно – погано укорінюються живці. Простіше всього використовувати для цього торф'яні таблетки (вони продаються в спеціалізованих магазинах). Держак потрібно вставити в замочену таблетку, поставити в піддон і накрити пластиковою коробкою від торта або чимось подібним.