Гасимо конфлікти: поступитися, щоб перемогти

Кожна з нас, напевно, хоча б раз вступала з ким-то в конфлікт. А я, мабуть, разів у десять частіше, ніж будь-яка з тих, хто читає мою статтю! І завжди були на те причини. Дійсно, мені чомусь потрапляло абсолютно неадекватне начальство, чоловіки, буйні во хмелю, а про маму я взагалі мовчу – кажуть, якщо жінка за гороскопом Лев, то це діагноз.

Втім, це тільки половина правди. Пора визнати, що в конфлікті беруть участь двоє, — сказала я собі якось. Якраз тоді мені попалася в руки цікава книжка про принципи психологічного айкідо. Розповім про нескладні поради з цієї книги, дотримуючись яких, можна непогано заощадити на валеріані!

Отже, як потрібно поступати? Насамперед...

...постаратися піти від конфлікту. Пам'ятаєте, як вчили шао-линьских ченців? Якщо ти зміг уникнути бою – ти переміг. У Аверченко є оповідання «Бритва в киселі», там чудово описані взаємини владної жінки, яка намагається переробити свого чоловіка, і самого чоловіка – начебто безвольного матраца, який на всі вимоги відповідає: «Так, дорога!» Але по ходу справи з'ясовується, що все, що робиться – робиться так, як зручно йому, незважаючи на його уявну непротивлення. Бритва може різати тверді матеріали, але в'язне у киселях.
Мій власний чоловік міг би стати героєм подібного розповіді. У справі уникнення конфліктів він – професіонал. Скажу чесно, що з тим же успіхом він уникає не тільки конфліктів, але і, наприклад, деяких домашніх обов'язків... і все-таки ми десять років разом, а це про щось говорить.

...зберігати спокій. Мені це зазвичай вдається насилу – варто сказати мені «пару ласкавих», і в очах закипає священне божевілля. В таких випадках я завжди кажу собі – всередині мене озеро, спокійне, чисте гірське озеро, його поверхня залишається нескаламученої, а в глибині завжди тиша. І зараз – теж.

...вислухати співрозмовника. Можна з лагідною усмішкою. Як раз є можливість згадати подумати про озеро, заспокоїти дихання, а при спілкуванні з особливо занудними особами – подумки скласти список покупок, список справ на завтра... Дуже часто людині потрібно виговоритися і випустити пар. Я працюю менеджером продажу і дуже добре знаю, що клієнти бувають різні. Буває, люди кричать в трубку за п'ятнадцять хвилин поспіль, потім заспокоюються, вибачаються і як ні в чому не бувало, продовжують співпрацю.

...погодитися з запереченнями опонента. Цьому вчать на всіх тренінгах продажу, це знають всі, що працюють в клієнтському бізнесі, але вдома, в особистому житті чомусь рідко застосовують цей прийом. А адже він працює, і працює непогано! Будь-яке жахливе пашить гнівом істота (наприклад, моя мама) стає білим і пухнастим, варто сказати чарівну фразу «Я тебе розумію». Так, мама, я розумію, тобі неприємно бачити, що вдома у мене аж ніяк не ідеальний порядок. Просто я працюю, і мені ніколи. Я все зроблю. Ти абсолютно права, не варто викидати зламану табуретку – вона ще може стати в нагоді. Але нічого вже не вдієш, та й якось вільніше без неї, правда? Звичайно, любий, я розумію, що сьогодні тобі не хочеться готувати. Я приготую плов сама, ти мені просто трохи допоможеш, адже у мене постійно все підгорає. Адже ти мені покажеш, як правильно? Ви праві, Ірина Вікторівна, я можу приносити компанії більше грошей. Давайте разом подумаємо, як це зробити?

P.s. І все-таки мушу сказати, що іноді буває дуже навіть корисно посваритися – вщент, з грюканням дверей і дзвоном посуду. У моєму житті було кілька епохальних скандалів, і завжди вони змінювали моє життя на краще.
Головне – робити це нечасто і з розумом, і не втрачати контроль над ситуацією!