Друга дитина. Коли краще планувати?

Мені б дуже хотілося мати двох дітей. Як-то у мене в голові склався образ сім'ї з двома малюками. Одну дитину я вже народила, і тепер задумалася, коли ж краще планувати поява на світ другого малюка?
Різниця до 2-х років

Моя свекруха кілька разів говорила мені, що мати двох маленьких діток хоч і важко, але краще. Відразу відстрілявся з пелюшками, сорочечка, прикормами і вільний. І діткам не нудно один з одним.

Мені не дуже подобається цей варіант. По-перше, мені важко уявити себе з двома маленькими дітьми. Я з одним ледве володію, а тут двоє. Під час прогулянки обидві дитини біжать у різних напрямках, обидва шумлять, обидва вередують, обидва хворіють. Не уявляю собі, як все це пережити, особливо, якщо немає підтримки батьків і чоловік днями на роботі.

По-друге, для організму жінки це, як мені здається, дуже великий стрес. У мене після пологів сильно випадало волосся, сохла шкіра і взагалі я виглядала не дуже квітучою. Тобто вагітність сильно виснажила резерви мого організму. А тут слідом нова вагітність. Що я можу запропонувати малюкові, що росте у мене в животику?

Друга дитина через 3-5 років

Різниця у віці у мене з моїм молодшим братом 4,5 року. Я пам'ятаю, що досить активно допомагала мамі з ним. Могла доглянути за братиком кілька хвилин, поки мама приймала душ або готувала їсти. Могла постояти на вулиці, покачати коляску, поки мама бігала в магазин.

Також мені здається, що організм матері за цей період повністю відновлюється і готовий до чергової вагітності. А навички догляду за немовлям ще свіжі в пам'яті.

Ну, і що важливо, візки, гойдалки, триколісні велосипеди, самокати не встигнуть застаріти або довго простоювати без діла, перегороджуючи житловий простір будинку.

Вік 3-5 років вже дозволяє старшому дитині щось пояснити, перешкодити активній переживання дитячої ревнощів.

Явний мінус даного положення справ для мене – це відхід в черговий декрет, в той час, коли я так спрагу виходу в світ.

Перша дитина першокласник

По даній ситуації я не чула багато відгуків, але всі вони були про неймовірні складнощі.

Перші класи вимагають значної кількості часу на домашні завдання. При цьому уроки тривають лише 2-3 години і потрібно мати можливість приводити і утводить дитини в школу кожен день. А це з новонародженим або ще зовсім крихітною дитиною робити вкрай проблематично.

До того ж, не слід забувати про кризу 7 років, коли старший дитина з безтурботного малюка перетворюється в учня зі своїми обов'язками. А тут ще й додатковий стресовий фактор у вигляді нового члена сім'ї.

Різниця 8 років і більше

Серед моїх знайомих досить багато сімей з дітьми, різниця у віці яких більше 8 років. Всі вони також говорять про складнощі такої великої різниці у віці.

Всі дитячі атрибути і речі вже віддані або продані, а тому їх доводиться купувати заново.

У дітей немає спільних інтересів і старші діти часто сприймають нового члена сім'ї як тягар. І не варто чекати особливої близькості між дітками з такою різницею у віці.

А от незаперечний плюс даної ситуації в тому, що старша дитина вже може подбати про себе самостійно і навіть доглянути за молодшим.

Що про це думаю фахівці?

Гінекологи сходяться на думці, що оптимальна різниця між вагітностями повинна становити 2-3 роки. І рік з моменту припинення грудного вигодовування. Саме стільки часу жіночий організм відновлює свої резерви.

Психологи рекомендують планувати другу дитину не раніше, ніж через 3 роки. Це пов'язано з тим, що кожній дитині важливо максимальну увагу батьків саме до цього віку.

Антропологи прийшли до висновку, що репродуктивний цикл жінки, як біологічного виду, складає в середньому 3-5 років.

А як ви вважаєте, який вік між дітками найоптимальніший?