Дитяче поводження з лялькою — відображення маминого поведінки

Красиві ошатні ляльки — хто з дітей не любить пограти з ними? Але до появи донечки, я й уявити собі не могла, що це не просто іграшки, а справжня лакмусовий папірець відносин у родині і навіть дієвий важіль впливу на дитячу психіку, сприйняття дорослого світу і впливу на поведінку дитини.

Наслідування дорослим

Про прихований зміст ігор з ляльками читала колись давно, коли мою дитину в силу віку вони ще не цікавили, але міцно осіла інформація у свідомості, що контакт дитини з лялькою може дуже багато розповісти.

По-перше, про те, що насправді переважає в поведінці мами по відношенню до дітю: турбота, моралі, ласка, роздратування і так далі. І дійсно: граючи з лялькою, дитина копіює поведінку дорослих. І якщо найбільше часу він проводить з мамою, то це буде відображення її поведінки.

А по-друге, ігри з ляльками видадуть всі пріоритети важливості малюка, його головні потреби.

Жахливо цікаво зараз спостерігати за своєю дворічною Ганнусею, яка вже щосили грає з ляльками. Приємно було відзначити, що вона висловлює свою любов до них багаторазовими поцілунками (мене навіть так не цілує, як своїх ляльок)!

Ще однією яскравою рисою її ігор є те, що вона говорить, що лялечці треба дати цицю — це все від того, що для неї це важливо (ми все ще не кинули прикладання до маминих грудей і відчуваємо до неї більшу прихильність, це треба обговорити окремо).

Я бачу, як вона годує і напуває своїх ляльок, укладає спати, садовить на горщик, а от щоб вона з ними «грала» не помічаю. Одне з двох: або ще рано цього очікувати, адже рольові ігри почнуться дещо пізніше, або я не досить проводжу з нею часу саме в іграх і розвагах...

Ототожнення ляльки з собою

Так, і про таке цікаве явище щодо ляльок кажуть психологи. Тобто малюк може рівнятися на улюблену ляльку, хотіти бути схожим на неї. Ось чому іноді виходить нагодувати його тільки в компанії з іграшкою.

Цей ефект я теж відчула на прикладі своєї дівчинки. Бачила якось, що під час гри з лялькою втрутився дідусь і показав, як за якийсь вигаданий проступок лялька отримує по попі «ата-та-та». Анюта не знає поки, що це таке, тому що досі обходимося без цього методу покарання.

В недалекому майбутньому я спостерігаю: дитя моє описалось, приходить до мене і, ляскаючи себе по сідницях, примовляє: «атя-тя!» Не знайшовши ніякої підтримки цьому явищу, воно у нас не прижилося, але факт залишається фактом: зворотній зв'язок гри з лялькою існує.