Дайте книгу скарг

Легкі салати
Рецепти
Рецепти за типом страви
Рецепти салатів
Салати і закуски

Вчора ми виїхали з мамою в місто, щоб здійснити велику поїздку. Треба було на м. Тургенівська забрати один пакет з касетами і дисками для дитячого будинку (мультфільми), проїхати на тролейбусі до м. 1905 року, щоб забрати другий пакет з касетами і дисками для дитячого будинку (дитячі фільми), звідти на 79 тролейбусом доїхати до м. Динамо, щоб забрати третій пакет з касетами для дитячого будинку (радянські молодіжні та дитячі фільми, випуски «Єралашу»), і потім з усім цим добром повернутися додому.

Біля станції м. Тургенівська ми зайшли в Мак Дональдс, щоб просто перекусити.....

Фотоапарата з собою не було, тому фотографій не буде, крім першої, де я ношу фірмову фізіономію «Не влізай — вб'є, а не вб'є, так покалічить», яку давно вже знає весь наш двір...

Отже, ми встали в чергу. Погода була сонячна, народу в залі було багато, працівники снували туди-сюди, не справляючись з усіма. Щоб не затримувати чергу, в зал випустили дівчаток і хлопчиків, які приймають замовлення прямо з черги — думаю, ви знайомі з такою системою.

За мною постали три дівчини — студентки, судячи з розмов, журфаку і юрфаку МГУ. Настрій у них був піднесений, вони базікали, сміялися, жартували, веселились. Я, стоячи дуже близько від них, мимоволі стала свідком їхньої розмови, і відразу зрозуміла, хто в цій стайке був лідером — звичайно ж, сама забезпечена і примхлива дівчина, у якої все попросили «Купи нам гамбургер, ми тобі в понеділок віддамо».

Не можу сказати, що дівчинка вела себе дуже етично по відношенню до подруг: якщо спочатку вони домовилися про те, що всім куплять однаковий набір з гамбургера, картоплі-фрі і коли в стаканчику, то потім вона натякнула, що такий набір купить тільки їм, а собі візьме ще й салат, ще й морозиво, ще й пиріжок, ще І.

Чесно кажучи, я скривилася — ніколи не дозволю собі подібної поведінки, особливо якщо знаю, що подруги зараз без грошей. Або заткну свою утробу, вибачте за грубість, або всім куплю однакову кількість продуктів, щоб нікого не залишати приниженими.

— Ну ти козаааа, — засмучено сказала одна з дівчат.
«Лідеру» це, ймовірно, підняло настрій до висот Сакре-Кер в Парижі, і вона авторитетно, і явно не без гордості, заявила:
— Так, я коза!

Потім подумала, і продовжила:
— І взагалі, щось ми дуже довго стоїмо! Ей, офіціант!
І клацнула пальцями. Природно, ніхто не відгукнувся, тому що, по-перше, офіціантів тут зроду не було, і бути не може. А по-друге, тут все «взагалі-то довго стоять».

Я повернулася до неї:
— Тут ніхто зараз не відгукнеться, а наша черга підходить. Зачекайте, будь-ласка.

Мене смерили поглядом шмакодявки, яка зроду не отримувала виховання, зате батьки посилено втовкмачували їй, що на інших треба дивитися зверху вниз, і казали щось на кшталт «Дякуємо за нагадування», — крізь зуби.

Повз пробігав один з хлопчиків — Гомзад, вірменин. Дуже тихий, дуже спокійний, сильно засмиканий, і один з найбільш працездатних — це я пронаблюдала відразу ж. Симпатичний молодий чоловік, який раптом сподобався «лідеру».

— Ой, який хлопчик! Які руки. Хі-хі. А давайте ми просимо пропустити нас без черги, — і переможно чогось глянула на мене.

Так, є такі люди, які прагнуть піднятися за рахунок інших, навіть якщо з ними ніхто не воює.

Моя мама в цей момент втомилася і вийшла на вулицю, я залишилася стояти одна.

Між тим, хлопчик бігав. Приймав замовлення, відправляв замовлення. Дівчата нашіптували, і всю свою увагу сконцентрували на ньому. Вели вони себе не дуже дружелюбно, швидше — капризно, як ведуть себе деякі клієнти закладів, для яких головне — випендритися. Просто тому, що інші перебільшують значення деяких соціальних ролей — буває і таке.

Пробігаючи повз зграйки дівчаток, Гомзад був затиснутий ними, припертий до стінки, і йому було запропоновано терміново, просто за красиві очі, пропустити їх без черги.

— Я не можу, — почула я боязкий, — почекайте трохи, я трохи пізніше прийму ваше замовлення...

Хлопчик пірнув за стійку, а лідер зграї раптом почала самозаводить себе.

До речі, це дуже цікаве видовище, і не менш цікавий процес, і всі ми знаємо, як це відбувається. Коли примхливе істота, для якої діє тільки принцип «Вийми та поклади», не отримавши бажаного, починає з ходу, як павук-шизофренік, плести інтриги.

— Ви чули, що він сказав, — пронеслося по залу. — Ні, ви чули, що він сказав...

Я чула, що він сказав, тому продовжила стояти спокійно, тим більше, моя черга вже підходила — переді мною стояли лише дві людини.

Зізнатися, в цей момент я відволіклася, виймаючи гаманець і побіжно переглядаючи список того, що ми повинні були взяти на двох — по італійському пиріжка і стаканчик соку.

І в цей момент позаду мене пролунало несподіване:

— Дайте книгу скарг!

Всі завмерли, як завжди в таких випадках, тому що не всі знають, що це таке. А це — гарантований штраф, або звільнення.

Касирка, у черзі до якої ми стояли, застигла за касою, кліпаючи очима. Чергу повернулася до дівчини. З-за рогу показався Гомзад, і змінився в обличчі, побачивши, від кого виходила прохання. Дівчина-лідер, роздуваючи ніздрі, як бик на парування, то не на кориді, впритул дивилася на нього. Інші дівчата почали тягнути її за рукав:

— А може, не треба?
— Треба (Федя), треба! Ти, — вона тицьнула в груди однієї з дівчаток, — ти ж юрист! Ти повинна виконувати свій громадянський обов'язок.
— Бее. Мее, — промямлила дівчина. Борг їй виконувати явно не хотілося.

З надр залу виплила Адміністратор.
— Що такоэ? — піднявши окуляри, пробасила вона.
— Ось цей... цей... Гонзаг... — дівчина сверилась з бейджиком юнаки, при цьому, спеціально прочитавши його ім'я неправильно, — він відмовився приймати наше замовлення!

— Та не було такого, — крикнув Гомзад.
— Було, підтвердіть! — лідер розгорнулася до подруг, і ті, за всіма законами логіки, вигукнули:
— Даа, быыыло!

— А ще, — не вгамовувалася лідер, — він нагрубив нам! Було таке?
— Дааа, быыыло!

Ну, тут я вже відчула, що в мені закипає гнів. Справа в тому, що Гомзад — вірменин. Справа в тому, що дівчата — росіяни. Справа в тому, що деяким дуже подобається принижувати людей. І справа в тому, що не російським хлопчикам і дівчаткам дуже, дуже важко знайти роботу, і на роботі їм дістається найбільше.

І вони це знали.

Касир м'яко посміхнулася, і спробувала згладити ситуацію.

— Дівчата, ви розумієте, що відповідна запис у цій книзі спричинить за собою ряд неприємностей для нашого працівника? А хлопчик він старанний, людей, як бачите, — вона обвела поглядом зал, — сьогодні багато, ваша черга наближалася... може, пошкодуєте хлопчика?

— Ні, — пролунало категоричне, — я вважаю, що він повинен понести покарання.
Гомзад бліднув на очах, Керуюча впритул дивилася на нього.

Дві людини переді мною відійшли, я залишилася стояти біля касира, дівчата вилазили попереду мене.

— Навіщо ви це робите? — запитала я у лідера. Та спалахнула, і спробувала подивитися на мене в упор, але відвела погляд. Справа в тому, що погляд у мене буває дуже важкий, і коли людина бреше, в очі мені йому краще не дивитися. Це просто констатація факту, не більше.

— Він відмовився нас обслуговувати, дівчатка-підтвердіть, — на одному подиху випалила вона.

— Давайте я вас обслужу, — м'яко посміхнулася касир.
— А ми хочемо, щоб він! — крикнула лідер, і всі все зрозуміли.

— Гомзад, — погляд керуючої перестав бути суворим, — ти не хочеш вибачитися перед дівчатками?
— З-зз-ві-кових, будь ласка, — пробелькотів Гомзад, перебуваючи в позиції жертви, і не розуміючи ще, що ситуація стала більш ніж прозорою і зрозумілою — дівчинка видала себе з ніг до голови.
— То-то ж! — сказала лідер. І негайно схопила книгу, яку вже принесли, зробила на ній швидку і образливу запис, і попросила її обслужити, відтіснивши мене.

Касир подивилася на мене, немов вибачаючись. Я мовчки кивнула головою — такий собі своєрідний мову. Дівчинки забрали свою їжу, а Гомзада між тим трясло і колотило.

Дівчатка слиняли, і в натовпі ж почулися крики обурення:
— Ні, нічого собі, вискочки!
— От виховання-то...
— Мам, а я чула, що він сказав, він не казав такого, — смикнула дівчинка за рукав свою маму.

Даті книгу скарг, — попросила я.

Все знову завмерли, і обличчя багатьох, зізнаюся, витягнулися.

— Я хочу зробити спростування, — я посміхнулася, і по залу прокотився полегшене «Оооох».
Книгу між тим вже забрали. За людиною кинулися, десь почулося: «Вона хоче зробити спростування, спростування»...

Книгу принесли, я проставила число, і довго, докладно описала ВСЕ, що відбулося насправді. Поставила число, підпис, подумала, і приписала своє перше освіта: юрист.

Повернулася до решти:

— А тепер розписуйтеся всі, хто був свідком.

І 20 хвилин люди підходили до книги, ставили підписи, йшли. У натовпі стояв Гомзад і плакав. Поївши, дівчата встали, попрямували до виходу. Побачивши нашу натовп, змінився в обличчі. Лідер кинула на мене погляд, і зрозуміла, що сьогодні їй випендритися не вдалося — їй відповіла сотня обурених поглядів.

Я вийшла на вулиці, і сонце світило яскравіше, і було дуже легко дихати...

Знаєте, це я до чого? Це я до того, що є таке поняття — натовп. І натовп дуже уважно стежить за настроями в натовпі. Якщо дати їй хороший приклад — він відгукнеться. А якщо дати їй поганий приклад, вона теж відгукнеться. Якщо на вулиці лежить міліціонер, стікаючи кров'ю, всі пройдуть мимо, сказавши:

— П'яний.

А якщо моя мама підійде до нього, побачить, що його побили, що він не може говорити, викличе міліцію, то тут же знайдуться свідки злочину. Де вони були раніше — незрозуміло.

Якщо в під'їзді чисто, і на батареї не лежать викинуті газети, то найближчі два дні буде чисто — ніхто першим не викине газету на батарею замість спеціально пристосованої для сміття коробки. Якщо ж на батареї лежить хоча б одна газета, то будьте впевнені — до кінця дня їх буде 100 штук.

Натовп стежить за конфліктами в чергах. Натовп стежить за тим, як хтось пролазить через «роги» в автобусі, як ми з мамою під вечір, навантажені чотирма важкими сумками з касетами. Натовп стежить за «маленькими перемогами» самоутверждающихся особин, на зразок тих дівчаток.

Подавайте добрий приклад натовпі. І, може бути, все буде добре.

Tere Salinas (Ірина Пєтухова).
Фото з сімейного альбому.