«А роза упала на лапу Азора...». Догляд за китайською трояндою

Інтер єр будинку
Кімнатні рослини

Пам'ятаєте цю фразу з фільму про Буратіно? Якщо читати її задом наперед, вийде те ж саме.

У нас вдома теж була троянда, правда, китайська. Її прекрасні квітки трималися на гілках всього лише пару днів і потім, прямо як у фразі з заголовка, красиво падали вниз, викликаючи і смуток, і чарівність одночасно.

А троянда — назва-народне!

Насправді це красиве рослина з бутонами, що нагадують справжні троянди, називається гібіскус і відноситься до сімейства мальвових. Воно росте в Південно-Східній Азії, ще зустрічається на деяких островах Тихого океану.

Китайська троянда схожа на дерево, хоча вважається чагарником. У неї досить пристойний стовбур, на якому кріпляться гілочки з соковитими зеленими листям.

Але це тільки в «дорослому стані». А молоденька трояндочка, здається, ось-ось зламається від легкого подиху вітерця, такі у неї тонкі гілочки з ніжними листочками.

Як троянда з'явилася у нас? Починалося все з того, що багато років тому моя мама відламала листочок від куща троянди на роботі і принесла додому. Поставила в склянку з водою, листочок пустив тоненькі білі ниточки-корінці, а потім мама посадила його в горщик.

15 років тому, коли народився мій синулька Пашуня, китайська троянда була невисокого зросту і стояла на столі. Цієї зими вона сягала вже більше двох метрів у висоту – і це незважаючи на те, що пару років тому ми зрізали у неї верхівку і вона стала кущитися.

Як я трохи не занапастила мамину улюбленицю

З усіх кольорів троянду мама любила найбільше. Вона з нею розмовляла, і пісеньки їй наспівувала, коли поливала або удобряла землю.

Не смійтеся! Я теж з деяких пір вірю, що рослинам якимось чином доступне розуміння нашого ставлення до них.

Справа в тому, що через мою недбалість троянда одного разу мало не загинула. Мама поїхала у відпустку на два тижні. Суворо покарала поливати квіти, навіть склала графік. А я... забула!

В той час великої любові і інтересу до квітів я не відчувала. Пройду повз і не зауважу, варто троянда прямо або голову опустила.

Тільки через тиждень мама подзвонила і запитала: ну як там моя розочка поживає? Тут-то я і схаменулася. Бігом до троянді, а в неї все листя опустилися вниз і на підлозі величезна кількість вже опалого.

Як же я злякалася! Ну, думаю, мама такого горя не переживе. І давай я воду носити: і поливала землю, і сбрызгивала кожен листочок з пульверизатора. А ще просила у троянди прощення і обіцяла більше ніколи про неї не забувати.

Загалом, трояндочка ожила! З тих пір я ніколи не забувала її полити. А якщо на пам'ять сильно не сподівалася, то вішала на видному місці графік поливу.

Що ж любить китайська троянда?

За роки, поки троянда у нас жила, ми «методом тику» вивчили всі її «звички». Це тепер і завались книг, і Інтернет під руками. А в той час нічого цього не було.

Ми ставили троянду в різних кімнатах. В одній вона починала жовтіти і в'янути, в іншій буйно зеленіла і кустилась, але чомусь не давала квіток.

Зрештою ми зрозуміли, а потім і з літератури дізналися, що гібіскус любить багато світла, але його не можна ставити під прямими сонячними променями.

Періодично троянду потрібно підрізати. Ми зрізали верхівку, і вона стала рости вшир. Ще можна обрізати сильно виросли за зиму гілки, щоб простимулювати зростання нових пагонів. Найчастіше саме на них потім з'являються квіточки.

А квіти у троянди гарні, ой які гарні! Дещо у мене збереглося на фотографіях. Одночасно особисто у нас розквітало не більше двох, рідко трьох квіток. Але в якомусь році їх зацвіло відразу п'ять! Ось це було свято.

Удобрювати землю можна стандартними добривами з магазину. З народних способів – це слабкий цукровий розчин (з розрахунку пів чайної ложки цукру на склянку води). Або якщо залишилося небагато крові після оброблення м'яса, розведіть її з водою і полийте троянду.

Роза любить воду, ми її поливали майже кожен день влітку, взимку через день-два. Але й занадто мокрій землі теж не можна допускати.

І ще важливе зауваження: коріння гибискуса повинно вистачати простору в горщику. Але і той варіант, коли коріння десь в центрі горщика, а по краях порожня земля, для троянди не підходить. Її корінці повинно доходити майже до стінок горщика.

У самому кінці ми розу тримали вже в горщику розміром з відро, настільки сильно розрослися її коріння.

Прощай, красуне!

Чому в кінці? Як не шкода було нам розставатися, а довелося. Останній рік за всіма ознаками ми розуміли, що троянда виросла з нашої квартири, стелі якої трохи більше двох метрів.

Мама навіть плакала (ну і я крадькома сльозу пустила), коли приїхав зять на машині і забрав нашу красуню.

Зате тепер їй добре. Вона стоїть у величезному холі школи, де вчиться донька моєї сестри. І ця краса тепер доступна величезній кількості проходить народу.

Думаєте, мама заспокоїлася остаточно?! Ні, вона знову ростить в маленькому горщику нову китайську троянду!