2 роки — час пробудження почуття власності

Немов під дією якогось внутрішнього надчутливого до віку перемикача, рівно в 2 роки в моїй мирної і відкритою донечці включилося неконтрольоване почуття власності! І тепер крики: «Отдааай!!!», «Анюта цю кочет!!!!» і подібні їм супроводжують кожну нашу прогулянку.

Це — неминуче

Ще зовсім недавно, дивлячись на гучні несамовиті «розборки» старших діток із-за чергової неподіленої іграшки, я в таємниці подумувала про те, що, можливо, моя Ганнуся не буде так яскраво висловлювати ці нові для неї відчуття. Я припускала, що це потрібно мати гарячий темперамент в крові, схильність до істерик чи ще щось в такому дусі. А моя мала досить врівноважена, легко змінюється іграшками і навіть не закочує скандал, якщо іграшку забрали... Я помилялася!

Все почалося з нового велосипеда, подарованого до Анютиному дворіччя. Спочатку вона приймалася інтенсивно демонструвати своє бажання сідати на велосипед і кататися, як тільки хтось з діток «поклав на нього око». Але дуже скоро все це стало супроводжуватися криками і навіть риданнями.

Тепер бажання неподільно панувати стосується не тільки велосипеда або будь-який інший її іграшки, але навіть чужих іграшок, якими вона грає і не бажає комусь їх віддавати.

Зіставивши прочитаний інформацію про дитяче почуття власності і спостереження за своєю дитиною, розумію, що це — важливий і неминучий етап розвитку кожного малюка.

Дві сторони медалі

Мені здається, тільки ми, дорослі, можемо прищепити або не прищепити своїм дітям правильне сприйняття тих чи інших життєвих понять і явищ. А тому залишатися осторонь і залишати дитину один на один з неприборканим новим почуттям просто неприпустимо.

Ось тут і починається роздвоєння моєї думки на предмет того, як зараз поводитися з Анічкою. Коли вона спокійна, я пояснюю їй, що існує «своє» і «чуже», що вона вправі розпоряджатися «своїм», вимагати його і навіть не давати іншим діткам, але якщо вона хоче грати разом, то необхідно ділитися...

Але в моменти сутичок зі сльозами і криками я все ще не впевнена, як мені себе вести. З одного боку обсмикувати і вимагати, щоб покірно віддавала своє — це ризик придушити прояв її волі. Їй обов'язково потрібно вчитися відстоювати свої інтереси, досягати наміченого.

А з іншого боку дипломатичні відносини в колективі теж потрібно освоювати, а без уміння ділитися це просто неможливо.

Поки що я намагаюся вселити своїй дівчинці, що її іграшки залишаються її, їх ніхто не відніме, а пограють і віддадуть, але поки цей аргумент не дуже-то нею чуємо... А як у вас і ваших діток складаються стосунки з цим періодом власництва?